Projektowanie instalacji elektrycznych

Postęp technologiczny i przemysłowy sprawia, że mamy w domu coraz więcej urządzeń, zasilanych prądem. Wymagają one sprawnej i bezpiecznej instalacji elektrycznej, pełniącej rolę krwioobiegu. Sztuką jest przewidzenie wszelkich wymagań, jakie zostaną postawione przed instalacją elektryczną w ciągu najbliższych 10 lat. Prawidłowo zaprojektowana i wykonana może bezawaryjnie służyć długo, nie stwarzając zagrożeń technologicznych i zdrowotnych.

Wymogi stawiane instalacjom elektrycznym

Projektowanie instalacji elektrycznych jest zadaniem niezwykle ważnym i odpowiedzialnym. Spotykane w latach 50-tych ubiegłego wieku rozwiązania, jak na przykład wpuszczanie przewodów bez izolacji prosto w ścianie dziś jest niedopuszczalne. Prawidłowo zaprojektowana instalacja elektryczna powinna gwarantować w zakładanym okresie eksploatacji konkretne wymagania dotyczące mocy zapotrzebowanej, przy zachowaniu bezawaryjnej pracy. Układ powinien zapewnić ochronę środowiska, nie emitować drgań, hałasu, pola magnetycznego- ponad wartości dopuszczalne. Przede wszystkim jednak instalacja musi ochronę przed przepięciami, porażeniami oraz pożarem. Tylko wtedy podłączone do niej urządzenia będą pracowały bez uszkodzeń i awarii, z kolei obsługujący lub używający ich ludzie nie będą narażeni na niebezpieczeństwo.

Dobór instalacji jest ściśle powiązany z miejscem jej przeznaczenia. W budynkach mieszkalnych, priorytetem jest takie przygotowanie instalacji, aby z jednej strony zapewniła komfortowe korzystanie z odpowiedniej ilości odbiorników już dziś, a jednocześnie była przygotowana do pracy przez najbliższe 20 lat bez modyfikacji. Przed instalacjami w budynkach przemysłowych stoi inne zadanie. Dynamicznie zmieniający się rynek wymusza zmiany sposobu produkcji lub nawet profilu działalności firmy. W takiej sytuacji instalacja elektryczna powinna zakładać łatwą możliwość modyfikacji, tak, aby szybko i bez generowania zbędnych kosztów można ją było przystosować do zmiennej liczby i mocy odbiorników.

Programy wspomagające projektowanie

Współcześnie większość prac inżynieryjno-projektowych wykonują specjalistyczne programy komputerowe. Nie inaczej wygląda projektowanie instalacji elektrycznych, niezależnie czy projektujemy elektrykę dla domu rodzinnego, czy złożony projekt zasilania fabryki czy huty. Program taki zakłada możliwość wczytania projektu budynku a następnie, w ramach określonych ścianami i innymi przegrodami, rysowanie instalacji. Do zazwyczaj bogatej listy gotowych elementów mamy możliwość dogrywania i dopisywania swoich, a nawet odpowiedniego parametryzowania ich. Program dba, aby projekt wykonany był zgodnie z najnowszymi normami i wytycznymi, zapewnia również wysoką jakość dokumentacji. Jednak sam projekt to nie wszystko- aplikacje tego typu są w stanie przeprowadzić odpowiednie symulacje i obliczenia, ułatwiając dobór właściwych materiałów, poczynając od rodzaju i przekroju przewodów. Bardzo pomocną funkcją jest tworzenie wszelkiego rodzaju zestawień elementów, które są podstawą do wykonania kosztorysów elektrycznych.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *