Projekt instalacji ważnym elementem, dla twojego bezpieczeństwa.

Instalacja elektryczna zasila wszystkie urządzenia bez których nie wyobrażamy sobie życia w dzisiejszych czasach. Dzięki niej nasze życie staje się łatwiejsze, ale szczególną uwagę należy zwrócić na bezpieczeństwo instalacji elektrycznej w czasie jej użytkowania.

Profesjonalne projektowanie instalacji elektrycznej przez doświadczonych fachowców i należyte ich wykonanie pozwala ograniczyć niebezpieczne zjawiska mogące zagrażać zdrowiu, a nawet życiu użytkowników jeszcze przed oddaniem instalacji do eksploatacji. Projektowanie instalacji elektrycznych ma przede wszystkim zapewniać ochronę użytkowników przed porażeniem prądem elektrycznym, jednak ma także zapewniać bezpieczeństwo instalacji elektrycznej przed np. powstawaniem pożarów w skutek zwarć, uszkodzeń izolacji przewodów lub zwyczajnie źle dobranej obciążalności przewodów. Z uwagi na ten fakt stawia się wymagania, aby poddawana modernizacji instalacja elektryczna pracowała w systemie TNC-S.

Projektowanie instalacji elektrycznej w systemie TNC-S przewiduje rozdzielenie funkcji stosowanego w starych instalacjach dwu przewodowych przewodu ochronno-neutralnego na osobne przewody; ochronny i neutralny. Przewód fazowy, oraz neutralny służą do zasilania odbiorników w energię elektryczną. Dodatkowy przewód ochronny służy zapewnieniu bezpieczeństwa w czasie w którym instalacja elektryczna ulegnie uszkodzeniu. Przypadkiem takiego uszkodzenia instalacji elektrycznej może być przebicie do obudowy. Jest to sytuacja w której metalowa obudowa urządzenia np. pralki zmywarki może znaleźć się pod napięciem. W takiej sytuacji podłączony do obudowy przewód ochronny zamyka obwód elektryczny i powoduje zadziałanie zabezpieczeń.

Projektowanie instalacji elektrycznej w systemie TNC-S ma dodatkową zaletę, którą jest możliwość stosowania powszechnie już stosowanych wyłączników różnicowych wysokoczułych co diametralnie poprawia bezpieczeństwo instalacji elektrycznej. Każda obecnie wykonywana instalacja elektryczna w naszych domach, czy biurach jest wyposażona w wyłączniki różnicowo-prądowe. Zasada ich działania polega na badaniu prądu wpływającego do zabezpieczanego przewodem fazowym i powracającego przewodem neutralnym. W sytuacji, w której instalacja elektryczna działa poprawnie wartości prądów obu przewodach są sobie równe. W przypadku w którym dochodzi do uszkodzenia, pojawia się dodatkowy prąd upływności powodowany przez np. porażenie użytkownika lub przebicie do obudowy urządzenia. W takim przypadku z uwagi na bardzo mały prąd zadziałają wyłączniki różnicowo-prądowe, są one wstanie wyłączyć zasilanie w czasie, którym porażenie prądem nie zagrozi zdrowi i życiu użytkowników. Szukając firmy zajmującej projektowaniem instalacji elektrycznych, to mogę polecić śmiało firmę z Krakowa ElektroInstalProjekt – Projektowanie instalacji elektrycznych. Firma ta posiada profesjonalnych projektantów, którzy pomogą dobrać odpowiednią, a przede wszystkim bezpieczną instalację elektryczną.

Dodatkowym zastosowaniem, wyłączników różnicowo-prądowych wpływających na bezpieczeństwo instalacji, jest możliwość zastosowania ich jako zabezpieczenia przeciwpożarowego. Zwiększone wydzielanie ciepła, w skutek przeciążenia przewodów lub pożaru, prowadzi do uszkodzenia izolacji i zwiększa prąd upływności, który, jeżeli przekroczy wartość prądu wyzwalania wyłącznika różnicowo-prądowego spowoduje, że cała instalacja elektryczna lub jej fragment pozostanie pozbawiony zasilania.

Bardzo ważne jest poprawne zaprojektowanie instalacji elektrycznej, ponieważ źle zaprojektowana instalacja może być przyczyną wielu uszkodzeń i wypadków. Ważne jest by zwracać na to uwagę, bez znaczenia czy jest to duża inwestycja, czy mały jednorodzinny dom.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *