Programy do projektowania instalacji elektrycznych

Remont mieszkania? Przebudowa hali garażowej? A może rozbudowa biura? Bo tych i wielu innych rzeczy niezbędne jest dokładne rozplanowanie instalacji elektrycznych. Niestety bardzo często jest tak, że ręczne rozplanowanie (za pomocą tradycyjnego ołówka i kartki, z rozrysowaniem wszystkich elementów) jest nie dość, że wyjątkowo czasochłonne, to jeszcze trudne. Niekiedy osoby bez doświadczenia lub znajomości podstawowych informacji dotyczących projektowania instalacji nie będą w wstanie sobie z tym poradzić odpowiednio. Nawet osobom, które znają się na elektryczności i prowadzeniu przewodów projektowanie instalacji elektrycznych niekiedy sprawia nie lada problem.

Rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste – wystarczy odpowiedni program do projektowania instalacji elektrycznych. Dobrze dobrany program wyliczy, gdzie i jakiej mocy przewody mogą być pociągnięte tak, by optymalne wykorzystać moc elektryczną która może być zastosowana w danym pomieszczeniu.

Instalacja elektryczna zaprojektowana przez specjalny, dedykowany program, ma szansę być dużo trwalszą, niż instalacja zaprojektowana przez człowieka. Przede wszystkim odchodzi tutaj tak zwany czynnik ludzki, który powoduje najwięcej błędów i problemów w jakimkolwiek projektowaniu czy planowaniu. Człowiekowi, który projektuje instalacje, może się zdarzyć że zapomni o jakichś najważniejszych elementach. Na przykład że kabel w kuchni o mocy przepływowej 10 nie będzie w stanie uciągnąć jednocześnie włączonej zmywarki i włączonego elektrycznego piekarnika. Taki problem pojawia się najczęściej w starych mieszkaniach, które są remontowane i przystosowywane do aktualnie panujących trendów w meblowaniu i wyposażaniu mieszkań. Kiedyś bardzo mało elektryczny piekarnik, a o zmywarce wielu z nas mogło tylko pomarzyć. Płyta indukcyjna z kolei była czymś zupełnie nieosiągalnym, podobnie elektryczny pochłaniacz (okap) czy choćby elektryczny czajnik. Dzisiaj te rzeczy są wręcz standardem i pojawiają się w co drugiej kuchni. Przez to elektrycy tak zwanej starej daty mogą mieć nie lada problem z wyznaczeniem nowej instalacji elektrycznej tak, by stare rozwiązania zastąpić nowymi.

Oczywiście taki program do projektowania instalacji elektrycznych przyda się nie tylko w trakcie remontowania mieszkania. Jest to potrzebne na przykład w bardzo dużych halach garażowych, na produkcji czy w innych miejscach, gdzie dobrze poprowadzona instalacja elektryczna jest niezbędna do poprawnego funkcjonowania firmy czy społeczeństwa. Zaprojektowanie instalacji w takim miejscu może być wyjątkowo trudne – jeden człowiek, nawet najlepszej jakości specjalista, może zwyczajnie temu zadaniu nie podołać.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *