Oświetlenie ogrodowe – instalacja, montaż, wymagania

Ogród to przestrzeń wokół domu, która dostarcza nam wrażeń estetycznych, zapewnia relaks i wypoczynek. Po zapadnięciu zmroku oświetlony ogród nastraja refleksyjnie, wywołuje magię nastroju.

Oświetlenie ogrodu

Piękny ogród zachwyca różnorodnością barw i zapachów. Odpowiednie dobranie roślin zapewnia doznawanie tych wrażeń od wiosny do jesieni. Nocą jednak ogród zamiera i wszystko zakrywa ciemność. Sposobem na to jest odpowiednie oświetlenie ogrodu. Instalacja elektryczna powinna być dopasowana do spełniania określonych funkcji.

Jednym z kluczowych elementów jest oświetlenie ogrodowych alejek. Najlepszym rozwiązaniem są latarnie o odpowiedniej wysokości. Nie powinny emitować światła na dużych przestrzeniach, najlepszym rozwiązaniem są lampy dające światło dolne, padające tylko na alejki.

Za pomocą odpowiednio rozmieszczonego oświetlenia możemy podkreślić miejsca, które zasługują na szczególną uwagę. Odpowiednio umieszczone lampy wydobędą nietypowe kształty drzew i krzewów, tajemniczość altan i pergoli. Najlepsze efekty przyniesie oświetlenie oczek wodnych i fontann. Warunkiem jest odpowiednie skierowanie światła, odpowiedni kąt jego padania i odpowiedni kolor.

Planując oświetlenie ogrodu należy pamiętać o zachowaniu proporcji. Lepiej mniej, niż więcej. Jasno oświetlony ogród nie tylko nie stworzy odpowiedniego nastroju, ale może także wywołać protesty niezadowolonych sąsiadów.

Montaż instalacji elektrycznej w ogrodzie musi zapewniać przede wszystkim bezpieczeństwo. Inne warunki muszą spełniać lampy do oświetlania alejek, a zupełnie inne do fontann czy oczek wodnych. Warto także pamiętać o zużyciu energii, bez sensu jest montowanie oświetlenia, które zużywa dużo prądu i nie będzie włączane.

Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie opracowania i wykonania oświetlenia firmie wyspecjalizowanej. Będziemy mieć wtedy pewność, że lampy będą dokładnie oświetlać te miejsca, które chcemy, że nie zapłacimy ogromnych rachunków za prąd i wreszcie, że ta instalacja będzie całkowicie bezpieczna.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *