Podstawowy podział kabli, przewodów elektrycznych

Kable i przewody elektryczne odgrywają bardzo dużą rolę w każdym urządzeniu zasilanym prądem. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak szeroka gama produktów tego typu jest dostępna na rynku. Warto się przyjrzeć temu bliżej.

Podstawowy podział

Podział obejmuje kilka zagadnień. Należy zwrócić uwagę, że pojęcie przewód i kabel nie jest wymienne. Kabel elektryczny posiada izolację. Właśnie ta cecha jest według pewnego podziału odpowiedzialna za nazewnictwo. Można również przyjąć, że kabel przeznaczony jest do zastosowań zewnętrznych. Przyjmuje wtedy oznaczenie, np. YKY. Przewody wewnętrzne posiadają w tym podziale oznaczenie np. YDY.
Oczywiście podział ten jest dużo szersze. Przykładowo:
T- oznacza kabel przeznaczony do telekomunikacji,
G- oznacza kabel przeznaczony dla górnictwa.
S – kabel sygnalizacyjny.

Podział przewodów instalacyjnych

Instalacje elektryczne odgrywają w każdym domu czy przedsiębiorstwie bardzo ważną rolę. Również w tej dziedzinie kable mają swoje oznaczenia. Najważniejsze z nich to:

Przewód fazowy(L) jest to jeden z najważniejszych elementów przewodu. W układzie trójfazowym przewód ma trzy żyły, które oznaczone są kolorami brązowym, czarnym i szarym. Kabel jednofazowy jest zazwyczaj czarny lub brązowy. Warto pamiętać, że starsze generacje kabli mogą posiadać inne kolory. Przed montażem należy, więc odpowiednio poznać ten temat.

Przewód neutralny (N) Stosowany przy zasilaniu odbiorników jednofazowych. Posiada jasnoniebieską izolację. Dawniej tą rolę spełniał nieużywany już obecnie przewód zerowy.

Przewód ochronny (PE) Zapobiega on porażeniu prądem. Może spełniać tą funkcję dzięki uziemieniu lub poprzez wyrównanie potencjałów elektrycznych. Przewód ten jest zawsze żółto – zielony.

Właśnie te trzy rodzaje występują najczęściej w sprzętach używanych w domu.

Podział ze względu na budowę

Oznaczenia dotyczą również materiałów, z jakich został wyprodukowany przewód. Jest to siedem znaków, które dostarczają wielu informacji. Symbole te określają rodzaj żyły czy powłoki zewnętrznej. Kolejne znaki informują o izolacji, przeznaczeniu oraz różnych dodatkowych wiadomościach. Przykładowe oznaczenia to:

Gs – guma silikonowa,
H – materiał bezhalonowy
Y – polichlorek winylu
L – wielodrutowa linka
p – przewód płaski
pp – przewód do przyklejenia

Przedstawione symbole to tylko niewielki wycinek. Informacji tych jest bardzo dużo i każda osoba myśląca o zakupie takiego produktu powinna się z tymi oznaczeniami zapoznać. Kable mają różne zastosowania, więc wybór najlepszego produktu wymaga trochę czasu oraz wiedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *