Dlaczego różnicówka wybija?

Dobrze zaprojektowana instalacja elektryczna musi spełniać szereg wymagań, aby mogła sprawdzić się w budynku. Przede wszystkim musi ona być bezpieczna dla ludzi, zwierząt domowych czy pomieszczeń a także gwarantować prawidłowe działanie zgodne z przeznaczeniem. Z tego też powodu projektowanie instalacji elektrycznej jest zadaniem niezwykle trudnym i odpowiedzialnym, wymagającym ogromnej wiedzy z zakresu elektryki, budownictwa oraz stosowanych obecnie technologii.

Z czego składa się instalacja?

Dobrze działająca instalacja elektryczna w domu składa się z obwodów doprowadzających prąd do grup gniazd wtyczkowych, punktów oświetleniowych oraz do pojedynczych urządzeń wymagających oddzielnego zasilania. Zwykle takimi urządzeniami w domu jest pralka, kocioł centralnego ogrzewania, pompy, itp. Przepisy mówią, że w jednym obwodzie nie może znajdować się więcej niż dziesięć gniazd wtyczkowych lub dwudziestu punktów świetlnych.

Sposób na zapewnienie bezpieczeństwa

Wyłącznik różnicowoprądowy to najskuteczniejszy sposób na zabezpieczenie całej instalacji przed skutkami awarii i uszkodzeń. Jest to urządzenie zabezpieczające przed porażeniem prądem i jego zadaniem jest szybkie odłączenie od zasilania chronionej instalacji lub obwodu, kiedy pojawia się prąd różnicowy. Czym jest prąd różnicowy? Trzeba wiedzieć, że dobrze działający obwód elektryczny gwarantuje, że suma prądów we wszystkich przewodach jest równa zero, co oznacza, że ten sam prąd płynie do odbiornika przewodem fazowym i wraca z niego przewodem neutralnym. W sytuacji, kiedy pojawia się jakaś różnica – prąd różnicowy – wiemy, że doszło do uszkodzenia.

Kiedy użyć wyłącznika różnicowoprądowego?

Zgodnie z prawem i normami technicznymi w domu jednorodzinnym wyłącznik różnicowoprądowy powinien zabezpieczać obwody gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia w budynkach oraz obwody gniazd na wolnym powietrzu. Warto również rozważyć stosowanie wyłączników, aby zabezpieczyć obwody zasilające źródła światła. Szczególnie kłopotliwe urządzenia, takie jak komputery, urządzenia alarmowe czy chłodziarki, nie powinny być zabezpieczane wyłącznikiem.

Coś jest nie tak…

Zdarza się, że różnicówka ”wybija” bez wyraźnej przyczyny i po sprawdzeniu przez fachowca, okazuje się, że instalacja elektryczna działa prawidłowo i nie ma powodów do obaw. Kiedy może stać się coś takiego? Często powodem wyłączenia różnicówki są różnego pochodzenia stany przejściowe w instalacji, które są absolutnie normalne. Zdarza się także, że wyłącznik różnicowoprądowy reaguje na zbyt duży upływ prądu w instalacji za wyłącznikiem. Niejednokrotnie również pogoda ma wpływ na zwiększenie prądu upływu i niebezpieczeństwo porażenia.

Istotną przyczyną, powodującą wybijanie różnicówki, są błędnie wykonane połączenia w instalacji lub rozdzielnicy. Innym powodem może być też zbyt duża liczba różnego rodzaju wyłączników w jednej rozdzielnicy. Kluczowym jednak jest skontrolowanie czy zastosowane wyłączniki mają prawidłowe dane znamionowe, odporność udarową oraz właściwe przeznaczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *