Niezawodność instalacji w przypadku wyładowań atmosferycznych i przepięć

 

Niezbędne przy instalacjach elektrycznych jest wzięcie pod uwagę ochrony przed przepięciami i prądami piorunowymi. Projektowanie instalacji elektrycznej w przypadku wszystkich instalacji fotowoltaicznych (na dachach domów jednorodzinnych, systemów wyspowych, czy instalacji na otwartych powierzchniach) powinno chronić użytkowników przede wszystkim przed tymi czynnikami, ponieważ wbrew pozorom to on zagraża użytkownikom czy mieszkańcom najczęściej.

Poprawnie zaprojektowana instalacja elektryczna powinna obejmować także odgromniki i ochronniki przeciwprzepięciowe. Bez tego niestety nie ma żadnej pewności, że najlepiej i najbardziej ekonomicznie zaprojektowana instalacja elektryczna nie zostanie zniszczona przez ponadmiarowe i nie planowane przepięcie o zbyt dużej sile. Może być też gorzej – zniszczeniu może ulec nie tylko instalacja. Jeśli chodzi o energię elektryczną, to nie można zamykać się tylko na ewentualnym zniszczeniu instalacji elektrycznej – należy brać pod uwagę możliwość wywołania pożarów domów i budynków, które mogą powodować wielomilionowe straty.

Jednak niezależnie do tego, czy zastosowany był zewnętrzny system ochrony odgromowej przeciw prądowi piorunowemu, czy nie, po stronie napięcia zmiennego powinno się zaprojektować i zintegrować niezbędne inne elementy zabezpieczające. Jeśli budynek w którym zakładana jest instalacja przeciwprzepięciowa lub odgromowa, lub instalacja na otwartej przestrzeni nie posiada zewnętrznego systemu ochrony, wówczas generator lub inne wskazane i wykorzystane w projekcie źródło energii elektrycznej należałoby zabezpieczyć odgromnikiem typu 2 na bazie warystorów.

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z domami mieszkalnymi i urządzeniami dachowymi, systemami wyspowymi lub urządzeniami na otwartych przestrzeniach, zawsze na pierwszym planie przy projektowaniu instalacji powinno być fachowe zainstalowanie urządzeń do ochrony przed prądem piorunowym i przed przepięciami.

Dlatego dla zapewnienia bezpiecznej eksploatacji instalacji elektrycznej już na etapie projektowym należy uwzględnić elementy ochrony prze prądem piorunowym i ochrony przepięciowej. Dla każdego zakresu zastosowania energii elektrycznej istnieją specjalnie dedykowane urządzenia do ochrony odgromowej i przepięciowej.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *