Jak dobrze zabezpieczyć starą instalację elektryczną w mieszkaniu

Stare, niemodernizowane przez wiele lat instalacje elektryczne mogą stanowić poważne zagrożenie i realne niebezpieczeństwo dla ich użytkowników. Mała wydajność, nadmierne przegrzewanie się przewodów elektrycznych, podatność na przepięcia to podstawowe wady wysłużonej instalacji elektrycznej. Jej użytkowanie grozi nie tylko utratą zdrowia czy życia użytkownika w wyniku porażenia prądem, ale wadliwa instalacja elektryczna może stać się także przyczyną pożarów.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo – zrób przegląd swojej instalacji elektrycznej.

Przyjmuje się, że w budynkach mieszkalnych przynajmniej raz na pięć lat należy robić badanie eksploatacyjne instalacji elektrycznej. Niestety mało kto o tym pamięta. Dopiero pojawiające się problemy z osprzętem elektrycznym i coraz częstsze awarie zmuszają do wezwania fachowca i przeprowadzenia gruntownej kontroli. W efekcie takiej wizyty często okazuje się, że bezpieczeństwo instalacji elektrycznej pozostawia wiele do życzenia, a jej dalsza eksploatacja stanowi zagrożenie dla jej użytkowników. Konieczne jest więc właściwe jej zabezpieczenie.

Wady starej instalacji elektrycznej.

Tablica rozdzielcza instalacji elektrycznej wyposażona w bezpieczniki topikowe to wciąż powszechnie spotykane w mieszkaniach zabezpieczenie przed przepięciami. W rzeczywistości tego typu instalacja nie jest w stanie właściwie chronić przed przeciążeniami czy zwarciami. Dla własnego bezpieczeństwa, a także posiadanych urządzeń zasilanych energią elektrycznych taką rozdzielnicę należy w pierwszej kolejności wymienić na nową, gwarantującą większe bezpieczeństwo. Posiadając starą instalację elektryczną, zwłaszcza tę, wykonaną z przewodów aluminiowych, należało by ją wymienić na miedzianą. Jednak bardzo często koszt takiej wymiany przekracza możliwości finansowe inwestora. W takiej sytuacji należy powziąć działania, które zapewnią bezpieczeństwo użytkowania instalacji elektrycznej. Stare, dwu przewodowe instalacje typu TN-C mogą być nieco kłopotliwe do zabezpieczenia. Nie powinno się w nich instalować nowoczesnych wyłączników różnicowo-prądowych, które pełnią funkcję uzupełniającej ochrony instalacji przed przepięciami i przed ewentualnymi porażeniami prądem. Podobnie jest z nowoczesnymi gniazdami, wyposażonymi w bolec przepięciowy, które nie znajdują zastosowania przy dwu przewodowych instalacjach. Są jednak sposoby, aby wymienić gniazda na bezpieczne. Wystarczy zastosować tak zwany mostek, czyli połączyć zacisk ochronny gniazda z neutralnym, który będzie chronił przed przepięciem. W starych instalacjach należy również przejrzeć i ewentualnie wymienić złączki w puszkach, szczególnie te przegrzewające się, które mogą być przyczyną awarii. Działania te, przez jakiś czas opóźnią decyzję o gruntownym remoncie instalacji elektrycznej, która w przypadku mocno wysłużonej, będzie i tak wkrótce konieczna.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *